Monitoring lokalit

První květnový víkend jsme strávily tradičním jarnímIMG_9865 monitoringem, kdy jsme si daly holčičí okružní jízdu po všech našich lokalitách a zjišťovaly, jak se jim daří. Celou akci nám zpestřil vydatný sobotní liják, který nás zastihl v nejzašší části Adamců a než jsme se dostaly k autu, úspěšně nás promočil až na kost. Mokro, pro nás na těchto místech tak nezvyklé, nás ale neodradilo a jakmile se nejhorší bouřka přehnala, pokračovaly jsme na Syslovce, kde už nás zahřály sluneční paprsky.

Většina lokalit nás moc potěšila – v Archlebově raší hořce křížaté a kvetou vstavače vojenské, tytéž orchideje jsme potkaly i Na Adamcích, Kamenném Vrchu u Kurdějova, v Popicích a na Kobylí, kde se navíc jejich množství snad zpětinásobilo! Všude kvetou jako divé šalvěje, na Adamcích jsou úplné záplavy opojně vonící třemdavy a jakš takš se drží i vičenec ligrus, který je nezbytný pro modrásky ligrusové, o jejichž přežití tolik bojujeme.

Na Hovoranských úlehlích jsme si prošly místa, na nichž bychom už příští týden měly vypustit naše nové stádo kamerunských ovcí. Doufáme, že nám pomůžou se zlatobýlem i hvězdnicí. Vičencová oplocenka na Kamenném Vrchu začíná kvůli spoustě náletových IMG_9931doubků a hlohů vypadat spíš jako školka, tak s ní bude nutné něco provést. S vičencem si letos vůbec užijeme, nejspíš nás čeká ruční sbírání a výsev semínek na připravená místa. Je to práce s tím modráskem, vůbec neprojevuje iniciativu přežít! :)

Na Hochberku nás uvítal náš nový maskot – dudek! A dovolil nám se jím dlouze pokochat, než odletěl zpět do dudníku, který jsme mu zde před lety postavili. Těší nás, že ho ocenil a doufáme, že je to dobré znamení pro celé ČSOP. Horší je situace se svídou, která na této stráni zmlazuje jak divá. Invazní lékořice už taky pěkně roste a tak plánujeme, jak nejlépe se jich zbavit ve prospěch vzácnějších a žádanějších kytek. Moc hezky ale vypadá oblast, kterou jsme v předjaří vyřezali. Zelená se a jsme zvědaví, jak bude pokračovat její vývoj…

(soubor všech fotek naleznete v albu jedné z našich členek na Zoneramě)

IMG_9956

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat