Adopce oveček

Naše stádo tvoří (převážně bývalými majiteli nechtěné) ovce kamerunské a ouessantské, které jsou nejvhodnější pro ochranářské účely (zejména tím, že jsou nejméně vybíravé a kamerunky navíc nepotřebují stříhat). Adopce jedné ovečky na rok stojí 3000 Kč.

Svým příspěvkem pomůžete pečovat o lokality co možná nejvíc přirozeným a jemným způsobem, který prospívá nejen místu samotnému, ale i spoustě hmyzu a ptáků v ní.

Adopce může být anonymní, stejně tak ale zde rádi uvedeme jméno vás nebo vaší firmy. Rádi se s vámi na detailech domluvíme na našem mailu csopmorava@gmail.com.

Pepina
Přátelská, typicky kamerunská kamerunka s výraznými černými znaky. Zasloužilá máma.

Rézi
Mazlivá a přátelská ovečka našeho zakladatelského stáda.

Krówka
Nejplašší ze všech holek, které jsme dostali od ČSOP JARO Jaroměř. Pamlsek si už občas vezme, ale o mazlení s lidmi moc nestojí.

Kudrnka a Vlnka
Dvojice křížených kamerunek, odebraných jejich majiteli pro týrání. Prvně se nás bály a držely si odstup, dnes je Kudrnka jednou z našich nejmazlivějších ovcí.

Tony (*2013)
Starší z dvojice křížených ouessantských beránků, které jejich majitelé museli (ač velice neradi) dát kvůli stěhování z Brna pryč.

Jess (*2015)
Mladší a rohatější x-ouessant, který se spolu s bráchou přesunul z brněnské zahrady do našeho putovního ochranářského stáda. Zpočátku nám oba kluci nedůvěřovali, ale postupně se spřátelili i s námi.

Ťulda (*jaro 2020)
Jeden z letošních skopečků. Poznat jde podle miniaturních růžků na vršku hlavy a zvláštního „ksichtíku“.

Lada (*jaro 2020)
Mladá jehnička s bílou hvězdou na hlavě.

Růžek (*jaro 2020)
Jediné z jehňat, kterému vyrostly opravdové rohy. Ty se ukazují jako více než praktické vždy, když zvířata chytáme a převážíme na novou lokalitu.

Srnka (*jaro 2020)
Nejvíce „srnčí“ jehnička. Má tak krátkou a leskou srst, že odchytit ji při přesunu na novou pastvinu je vždy ze všech nejnáročnější.

Johanka „Aktivistka“ (*2013?)
Už sedmiletá kamerunka, pojmenovaná předchozím majitelem. Přízvisko dodal při odlovu, kterému byla přítomná naše lidská Johča aktivistka, čímžpádem se tato ovce stala okamžitě její oblíbenkyní. To je fajn, jen málokdo totiž má dost trpělivosti na její drzosti, věčné žebrání o kus rohlíku a ostrá kopýtka zapíchnutá v břiše.
Adopce: Marie Šebelová

Bonifác (*jaro 2020)
Mladý kopeček a syn Johanky, kterou jsme k němu dostali vlastně návdavkem. Narozdíl od mámy si zatím od lidí drží odstup. Jeho tátou byl ouessant, takže se v něm potkaly barvy kamerunky s ovčí vlnou, která ale bude asi pravidelně vylínávat.

Evžen
Kamerunský beran a (pokud mu to holky dovolí) vládce našeho stáda. Žil sám kdesi u Znojma a asi se neměl úplně dobře, než jsme si ho vzali, hrozilo mu utracení. Prvně nám nevěřil, ale teď už se s námi přátelí – aby ne, díky nám se ocitl v ráji plném dalších oveček a skopců, kteří mu nejsou žádnou konkurencí.
Adopce: Martin Škorpík

Drnka
Koncem září k nám z dalekého Drnova na Lounsku přijelo stádo oveček, dříve používaných na výcvik ovčáckých psů. Jejich vyhlídky byly smutné, měly skončit v mrazáku, ale majitelka nám je nakonec darovala, aby dožily na pastvě a ještě přitom chránily vzácné druhy.
Veliký výběh plný trávy si náležitě užívají a postupně si k nám začínají budovat důvěru.
Zajímavé je, že máme hlavně ty černé, bílé aby jeden pohledal. Že by to svědčilo o statutu ochranářů u nás? ;)

Teta
ovečka, která měla první zimu u nás krizi a museli jsme ji tahat hrobníkovi z lopaty. Boj to byl těžký, ale nakonec to nevzdala a dala se zase dokupy a stala se „Nesmrtelnou tetou“.

Kazi
Nejmenší z černých jehniček, nerada se fotí a tak byl oříšek ji vůbec zaznamenat jinak, než jako černou skvrnu.

Libuše
Jedna z černých ovcí, které jsme měli trable od sebe rozpoznat. Po pojmenování Tety se jména pro zbylé dvě bezejmenné holky nabídly samy :)

Růženka
Přátelská ovečka s malými růžky.

Čert
Malý černý beránek, ale o to rohatější. Při převozu k nám asi upadl a ostatní ovce ho dost podupaly. Ani zvednout se pořádně nemohl a na pastvinu jsme ho musely donést. Dost jsme se o něj bály, ale po pár hodinách pokulhávání se dal dokupy a už je v naprostém pořádku.

Ďasík
Mladý beránek z Drnova.

Očko (Jednoočka)
Další drnovská černá ovečka, z dálky dobře poznatelná podle bílého nosu, slepého pravého oka a dredů (které na jaře půjdou dolů). Asi to už nebude žádná mladice, to nám ale nevadí. Její jedinečný vzhled a přátelská, něžná povaha z ní udělaly rychle naši oblíbenkyni.

Sobinka
Další drnovanka. Bílé tělo a stříbrná, poněkud sobí hlavička, která jí dala jméno. Spolu s naše Cynamonkou největší ouessantka. Zatím se k lidem staví obezřetně, je ale vidět, že nedůvěra brzo přejde a krom letmého pohlazení nám časem dovolí i více důvěrností.
Adopce: Radek Vaant

Sněženka
Konečně ovce, co vypadá jako ovce. I navzdory „(ne)správné“ barvě ji zbytek drnovských bere za svou. Správně bílá a chundelatá, ale od Vlnky ji rozpoznáme. Tahle je mnohem subtilnější a taky ještě nepochytila drzost, kterou se naše starší ovce projevují.

Cynamonka
Krásná, velká skořicovo-kakaová ovečka, nejspíš maminka některého z naší čtveřice skořicových jehňat.

(*jaro 2020)
Jedna z trojky mrňavých, skořicových jehniček, taktéž z Drnova, které máme pořádný problém mezi sebou rozeznat. Jedná se ale o neodolatelné mrňousky, připomínající spíš plyšáky do postele, než ovce.

(*jaro 2020)
Další z nerozpoznatelné trojky jehniček

(*jaro 2020)
Poslední skořička.

Turbína (*podzim 2020)
Jehnička Kudrnky a Tonyho (nebo Jesse). Akční a věčně něco vymýšlející jedináček. Často se mámě Kudrnce ztrácí a pak ji zoufalým bekotem volá zpátky. Není divu, když pořád vymýšlí nějaké neplechy, od prohánění slepic na statku, po výpravy do vzdálených konců pastvin :)

(*26.3. 2021)
Cynamonce a Evženovi se koncem března narodila dvojice bráchů. Oba jsou typově dost do kamerunky a očekáváme, že z nich vyrostou pěkní obříci.

(*26.3. 2021)
Druhý Cynamončin synek, tento ale s hvězdičkou na hlavě, což nám zásadně zlehčuje jejich rozpoznání.

Kamerunský kozel, nebo spíše „hňup“, který k nám se svými konkubínami přicestoval z ČSOP JARO a předtím ještě z ČSOP Třesina. Tak snad u nás jejich putování po Česku ustane a budou cestovat už jen mezi našimi lokalitami. Doufáme, že se jejich kozovitost bude projevovat při spásání náletových dřevin a nikoli ve snahách o útěk.

Nejvíce vzhledově „typická“ kamerunka, ze všech našich koz nejpřátelštější a nejnenažranější. Pokud přinesete pamlsky, nemusíte se bát, že by vám nedovolila se pomazlit :)

Maggie
Karamelově hnědá, poněkud odtažitá kráska, její jméno nám řekli kolegové z Pražské Pastviny, přes kterou taky prošla.

Bělohubka
Nádherně zbarvená kozička, které si člověk všimne na první pohled. O to víc si ale dává na lidi pozor a odchytit jde ze všech nejhůř – dobře pozná, kdy za ní někdo jde s cílem ji nakrmit a kdy je žrádlo pouze lákadlem k odchytu.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat