Adopce oveček

Naše stádo tvoří (převážně bývalými majiteli nechtěné) ovce kamerunské a ouessantské, které jsou nejvhodnější pro ochranářské účely (zejména tím, že jsou nejméně vybíravé a kamerunky navíc nepotřebují stříhat). Od roku 2021 máme i několik koz. Virtuální adopce jedné ovečky na rok stojí 3000 Kč, jedna koza vyjde na 4000 Kč.

Svým příspěvkem pomůžete pečovat o lokality co možná nejvíc přirozeným a jemným způsobem, který prospívá nejen místu samotnému, ale i spoustě hmyzu a ptáků v ní.

Adopce může být anonymní, stejně tak ale zde rádi uvedeme jméno vás nebo vaší firmy. Rádi se s vámi na detailech domluvíme na našem mailu csopmorava@gmail.com.

Pepina
Přátelská, typicky kamerunská kamerunka s výraznými černými znaky. Jedna ze zakladatelské skupiny od ČSOP JARO Jaroměř. Zasloužilá máma.

Rézi
Mazlivá a přátelská ovečka našeho zakladatelského stáda. Z kamerunek je aktuálně ta nejvstřícnější a lidem nejnakloněnější.

Krówka
Nejplašší ze všech holek, které jsme dostali od ČSOP JARO Jaroměř. Pamlsek si už občas vezme, ale o mazlení s lidmi moc nestojí.

Kudrnka a Vlnka
Dvojice křížených kamerunek, odebraných jejich majiteli pro týrání. Prvně se nás bály a držely si odstup, dnes jsou holky nejmazlivějšími a skoro nejvlezlejšími ovcemi ze stáda.
Adopce: Chvátilovi

Ťulda (*jaro 2020)
Skopeček, který k nám přijel se svou mámou z ČSOP JARO Jaroměř jako malé jehně. Poznat jde podle miniaturních růžků na vršku hlavy a zvláštního „ksichtíku“. S postupujícím časem se z bláznivého skopečka stal pohodář a z jaroměřských jehňat je teď tím nejumazlenějším.
Adoptivní rodiče: Maruška a Vašek z Kosmonos

Lada (*jaro 2020)
Jehnička od JARA s bílou hvězdou na hlavě. Je to skutečně pěkná princezna, k lidem se moc nemá a odchyty nám vůbec neulehčuje.

Růžek (*jaro 2020)
Jediné z jehňat od JARA, kterému vyrostly opravdové rohy. Ty se ukazují jako více než praktické vždy, když zvířata chytáme a převážíme na novou lokalitu. S postupujícím časem se Růžek stává nebojácnějším a už si občas dojde i pro kus pečiva. Asi je potomkem Rézi, tihle dva se totiž často dají spatřit, jak se láskyplně otírají hlavou o hlavu.

Johanka „Aktivistka“ (*2013?)
Už sedmiletá kamerunka, pojmenovaná předchozím majitelem. Přízvisko dodal při odlovu, kterému byla přítomná naše lidská Johča aktivistka, čímžpádem se tato ovce stala okamžitě její oblíbenkyní. To je fajn, jen málokdo totiž má dost trpělivosti na její drzosti, věčné žebrání o kus rohlíku a ostrá kopýtka zapíchnutá v břiše.
Adopce: Marie Šebelová

Bonifác (*jaro 2020)
Mladý skopeček a syn Johanky, kterou jsme k němu dostali vlastně návdavkem. Narozdíl od mámy si od lidí drží odstup. Jeho tátou byl ouessant, takže se v něm potkaly barvy kamerunky s ovčí vlnou, která ale bude asi pravidelně vylínávat.

Drnka
Koncem září k nám z dalekého Drnova na Lounsku přijelo stádo oveček, dříve používaných na výcvik ovčáckých psů. Jejich vyhlídky byly smutné, měly skončit v mrazáku, ale majitelka nám je nakonec darovala, aby dožily na pastvě a ještě přitom chránily vzácné druhy.
Veliký výběh plný trávy si náležitě užívají a postupně si k nám začínají budovat důvěru.
Zajímavé je, že máme hlavně ty černé, bílé aby jeden pohledal. Že by to svědčilo o statutu ochranářů u nás? ;)
Drnka je naší nejvlnatější ovcí, roste to na ní jak divé. Škoda, že o vlnu nikdo nestojí, takhle ovce by vydělala majlant!

Teta
ovečka, která měla první zimu u nás krizi a museli jsme ji tahat hrobníkovi z lopaty. Boj to byl těžký, ale nakonec to nevzdala a dala se zase dokupy a stala se „Nesmrtelnou tetou“.

Kazi
Nejmenší z černých jehniček, nerada se fotí a tak byl oříšek ji vůbec zaznamenat jinak, než jako černou skvrnu.
Adoptivními rodiči této ovečky pro rok 2022 se stal 1.oddíl vodních skautů a skautek Luleč – Severní hvězda

Ďasík (*2020)
Mladý beránek z Drnova. Jediný z čistě ouessantských beránků. Doufali jsme v pořádně rohatého čerta, ale to úplně nevyšlo, růžky má maximálně tak ďasíkovské :)

Očko (Jednoočka)
Další drnovská černá ovečka, z dálky dobře poznatelná podle bílého nosu a slepého pravého oka.. Asi to už nebude žádná mladice, to nám ale nevadí. Její jedinečný vzhled a přátelská, něžná povaha z ní udělaly rychle naši oblíbenkyni.

Sněženka
Konečně ovce, co vypadá jako ovce. I navzdory „(ne)správné“ barvě ji zbytek drnovských bere za svou. Správně bílá a chundelatá, ale od Vlnky ji rozpoznáme. Tahle je mnohem subtilnější a taky ještě nepochytila drzost, kterou se naše starší ovce projevují.

Cynamonka
Krásná, velká skořicovo-kakaová ovečka, nejspíš maminka některých z našich skořiček. Po první zimě u nás se velmi rychle zabydlela a stala se nejpřátelštější a nejmazlivější ovcí. Spolu s Vopírkou je teď naší hlavní vítačkou návštěv a miláčkem dětí.

Skořička I. (*jaro 2020)
Jedna z trojky mrňavých, skořicových jehniček, taktéž z Drnova, které máme pořádný problém mezi sebou rozeznat. Jedná se ale o neodolatelné mrňousky, připomínající spíš plyšáky do postele, než ovce.

Skořička II. (*jaro 2020)
Další z nerozpoznatelné trojky jehniček.

Skořička III. (*jaro 2020)
Poslední skořička.

Barvínek (*2.3. 2021)
Začátkem března se Pepině narodila okouzlující dvojice jehňátek. Krásně pestrý beránek dostal jméno Barvínek a my si užíváme zvířete, kterou rozpoznáme zdálky a bez přemýšlení. Trochu míň si už užíváme jeho nezkrotné a plaché povahy, která nám při převozech dává zabrat.

Papučka (*2.3. 2021)
Barvínkova sestra je taky speciální, pro změnu sytě černá s bílým ocáskem a jednou ponožkou. Další jedinečná ovečka, další mladá plášule, která se bojí lidí.
Adopce: Jan Vocelka

Dart (*3.3. 2021)
Vlnčin jedináček. Ačkoli je mu už přes půl roku, je to oproti ostatním jehňatům neskutečný mamánek. Kdykoli máme ovce odchytit, můžeme si být jisti, že tenhle trouba bude přelepený na Vlnce a pokud možno schovaný za její mohutnou postavou.

Sobík (*22.3. 2021)
Syn Sobinky, která v lednu 2024 bohužel umřela. Krásná rezavobílá barva ho dělá nepřehlédnutelným a jsme rádi, že v něm máme vzpomínku na jednu z našich ovcí matek zakladatelek.

Duc (* 26. 3. 2021)
Jeden z Cynamončiných beránčích dvojčat. Brácha jel vypásat louky v Radiměři u našich přátel z ČSOP Arion. Jméno mu přinesla příhoda, když už byl naložený ve vozíku a zničeho nic se rozhodl proskočit skrze plachtu ven. Bohužel, před vozíkem zrovna stála ohnutá Johča, upínající plachtu, která si užila takové „berany duc“ přímo do čela, že z toho skončila složená na zemi :)

Tulačka (* 9.5. 2021)
Libušina dcerka, která nám dala sakra zabrat. Tahle plachá a přihloupá ovečka nám při odvozu stáda z Adamců utekla a navzdory všem snahám se nám ji už nepovedlo chytit a nalákat zpět ke stádu. Nešťastně jsme se smířili s její ztrátou a čas od času jsme smutně a s výčitkami vzpomínali na tuhle ztracenou jehničku. Jaká byla ale naše radost, když nám v září zavolal kolega ovčák, který zrovna pásl u Adamců, že se mu ke stádu přimotala naše ztracenkyně. Tak jsme si ji převzali a už je zase se stádem i se svojí mámou! Plachá hysterka je ale pořád.

Černucha (*10.5. 2021)
Celočerná jehnička, která se v létě narodila Drnce. Malá, plachá, těžko chytitelná i těžko vyfotitelná potvůrka.

Alfons
Kamerunský kozel, nebo spíše „hňup“, který k nám se svými konkubínami přicestoval z ČSOP JARO a předtím ještě z ČSOP Třesina. Tak snad u nás jejich putování po Česku ustane a budou cestovat už jen mezi našimi lokalitami. Doufáme, že se jejich kozovitost bude projevovat při spásání náletových dřevin a nikoli ve snahách o útěk.

Vopírka
Nejvíce vzhledově „typická“ kamerunka, ze všech našich koz nejpřátelštější a nejnenažranější. Pokud přinesete pamlsky, nemusíte se bát, že by vám nedovolila se pomazlit :)
Pokřtili ji Gabčini synové po jejím oblíbeném stylu odpočinku, kdy si zadek opřela o nádrž s vodou a slastně odpadla i podle toho, že na každého hned skáče a dožaduje se pamlsků :)

Maggie
Karamelově hnědá, poněkud odtažitá kráska. Její jméno nám řekli kolegové z Pražské Pastviny, přes kterou taky prošla. Postupem času se u nás stává přátelštější. Na vítací Vopírku nemá, ale když někdo přijde, ráda ho přátelsky zkontroluje.

Pepa
V zimě 2022 jsme narazili na inzerát Ahoz Na Kopečku z.s., který akutně hledal domov partě koz a kastrovaných kozlíků. Společně s ČSOP Arion jsme se rozhodli jim pomoci a rozdělili jsme se o ně. Tak u nás přistála tahle krásná trojice. Pepa je pěknej zmetek a občas nám umí pěkně komplikovat život. Při prvním převozu se totiž ukázalo, že ohradník pro něj není žádnu překážkou a když se nechce chytit, lehce se přes něj přenese. Navíc je ze všech koz nejvíc nedůvěřivý a obezřetný, takže je s ním spousta práce. Výhodou jeho chytrosti ale je, že hned pochopil, že vozík znamená přesun na novou, lepší pastvinu, tak do něj on i Dáša s Bětou naskakují sami, bez naší asistence.

Běta
V zimě 2022 jsme narazili na inzerát Ahoz Na Kopečku z.s., který akutně hledal domov partě koz a kastrovaných kozlíků. Společně s ČSOP Arion jsme se rozhodli jim pomoci a rozdělili jsme se o ně. Tak u nás přistála tahle krásná trojice.

Dáša
zimě 2022 jsme narazili na inzerát Ahoz Na Kopečku z.s., který akutně hledal domov partě koz a kastrovaných kozlíků. Společně s ČSOP Arion jsme se rozhodli jim pomoci a rozdělili jsme se o ně. Tak u nás přistála tahle krásná trojice.

Jeníček
Jeníčka s Mařenkou našla paní bloudit opuštěné v lese. Toto setkání jim vyneslo jména a nový domov na zimu. Na jaře 2024 jim nálezkyně začala hledat už stabilní ubytování v maximálním pohodlí a tak jsme se seznámili. Jeníček se bojí, lidem absolutně nevěří. Naštěstí je fixovaný na Mařenku, která je správná vlezlá a drzá koza. Chudák musel být po odchytu v lese odrohován a tak má trošku trumberovský výraz. Do stáda ale zapadl hladce.

Mařenka
Lesní ztracenkyně společně s Jeníčkem. Na rozdíl od něj ale správně vlezlá, drzá a mazlivá koza. Je to naše první „ukázkově kozovitá koza“ a tak si to moc užíváme. Mezi malými kamerunkami je docela obr, však taky hned všem ukázala, že i když nemá rohy, velí tu tomu od teď ona.


Linda a Pinda :) (* cca 2017)
Dvě kamerunské sestry, které si jejich majitelka už nemohla nechat. K lidem přátelské, ovšem k vlastnímu druhu zatím zcela asociální. Lepily se na lidi, lepily se na psa, hlavně pryč od těch ostatních děsivých ovčích a kozích tvorů. A to jim nikdo nic nedělal!
Stačil měsíc a holky do stáda úspěšně zapadly a ještě si začaly dovolovat na „holky ze školky“, které přišly až po nich :)

Majdalenka (* 2022)
Tři „holky z naší školky“, které naše stádo obohatily na jaře 2024. Neskutečně přátelské a milé kozeny, kříženky bílé a hnědé kozy.
Majdalenka je z nich nejvíce šedivá a má tendenci zcela nerespektovat elektrický ohradník. Ale neutíká, takže zatím jí to prochází ;)

Apolenka (* 2022)
Tři „holky z naší školky“, které naše stádo obohatily na jaře 2024. Neskutečně přátelské a milé kozeny, kříženky bílé a hnědé kozy.
Apolenka má klasickou hnědu barvu, zpestřenou několika bílými fleky.

Veronika (* 2022)
Tři „holky z naší školky“, které naše stádo obohatily na jaře 2024. Neskutečně přátelské a milé kozeny, kříženky bílé a hnědé kozy.
Tato karamelová kráska s hnědou maskou ve trojici zaujímá hlavní postavení. Nijak toho ale nezneužívá, je stejným miláčkem, jako zbylé dvě.