Adopce oveček

Naše stádo tvoří (převážně bývalými majiteli nechtěné) ovce kamerunské a ouessantské, které jsou nejvhodnější pro ochranářské účely (zejména tím, že jsou nejméně vybíravé a kamerunky navíc nepotřebují stříhat). Od roku 2021 máme i několik koz. Virtuální adopce jedné ovečky na rok stojí 3000 Kč, jedna koza vyjde na 4000 Kč.

Svým příspěvkem pomůžete pečovat o lokality co možná nejvíc přirozeným a jemným způsobem, který prospívá nejen místu samotnému, ale i spoustě hmyzu a ptáků v ní.

Adopce může být anonymní, stejně tak ale zde rádi uvedeme jméno vás nebo vaší firmy. Rádi se s vámi na detailech domluvíme na našem mailu csopmorava@gmail.com.

Pepina
Přátelská, typicky kamerunská kamerunka s výraznými černými znaky. Jedna ze zakladatelské skupiny od ČSOP JARO Jaroměř. Zasloužilá máma.

Rézi
Mazlivá a přátelská ovečka našeho zakladatelského stáda.

Krówka
Nejplašší ze všech holek, které jsme dostali od ČSOP JARO Jaroměř. Pamlsek si už občas vezme, ale o mazlení s lidmi moc nestojí.

Kudrnka a Vlnka
Dvojice křížených kamerunek, odebraných jejich majiteli pro týrání. Prvně se nás bály a držely si odstup, dnes jsou holky nejmazlivějšími a skoro nejvlezlejšími ovcemi ze stáda.
Adopce: Chvátilovi

Ťulda (*jaro 2020)
Skopeček, který k nám přijel se svou mámou z ČSOP JARO Jaroměř jako malé jehně. Poznat jde podle miniaturních růžků na vršku hlavy a zvláštního „ksichtíku“. S postupujícím časem dostává rozum a přestává se bát lidí tak hystericky, jako dřív.
Adoptivní rodiče: Maruška a Vašek z Kosmonos

Lada (*jaro 2020)
Jehnička od JARA s bílou hvězdou na hlavě. Je to skutečně pěkná princezna, k lidem se moc nemá a odchyty nám vůbec neulehčuje.

Růžek (*jaro 2020)
Jediné z jehňat od JARA, kterému vyrostly opravdové rohy. Ty se ukazují jako více než praktické vždy, když zvířata chytáme a převážíme na novou lokalitu. S postupujícím časem se Růžek stává nebojácnějším a už si občas dojde i pro kus pečiva.

Johanka „Aktivistka“ (*2013?)
Už sedmiletá kamerunka, pojmenovaná předchozím majitelem. Přízvisko dodal při odlovu, kterému byla přítomná naše lidská Johča aktivistka, čímžpádem se tato ovce stala okamžitě její oblíbenkyní. To je fajn, jen málokdo totiž má dost trpělivosti na její drzosti, věčné žebrání o kus rohlíku a ostrá kopýtka zapíchnutá v břiše.
Adopce: Marie Šebelová

Bonifác (*jaro 2020)
Mladý skopeček a syn Johanky, kterou jsme k němu dostali vlastně návdavkem. Narozdíl od mámy si od lidí drží odstup. Jeho tátou byl ouessant, takže se v něm potkaly barvy kamerunky s ovčí vlnou, která ale bude asi pravidelně vylínávat.

Drnka
Koncem září k nám z dalekého Drnova na Lounsku přijelo stádo oveček, dříve používaných na výcvik ovčáckých psů. Jejich vyhlídky byly smutné, měly skončit v mrazáku, ale majitelka nám je nakonec darovala, aby dožily na pastvě a ještě přitom chránily vzácné druhy.
Veliký výběh plný trávy si náležitě užívají a postupně si k nám začínají budovat důvěru.
Zajímavé je, že máme hlavně ty černé, bílé aby jeden pohledal. Že by to svědčilo o statutu ochranářů u nás? ;)

Teta
ovečka, která měla první zimu u nás krizi a museli jsme ji tahat hrobníkovi z lopaty. Boj to byl těžký, ale nakonec to nevzdala a dala se zase dokupy a stala se „Nesmrtelnou tetou“.

Kazi
Nejmenší z černých jehniček, nerada se fotí a tak byl oříšek ji vůbec zaznamenat jinak, než jako černou skvrnu.
Adoptivními rodiči této ovečky pro rok 2022 se stal 1.oddíl vodních skautů a skautek Luleč – Severní hvězda

Libuše
Jedna z černých ovcí, které jsme měli trable od sebe rozpoznat. Po pojmenování Tety se jména pro zbylé dvě bezejmenné holky nabídly samy :)

Růženka
Přátelská ovečka s malými růžky. Jeden si v zimě neznámo jak zlomila, ale nijak ji to naštěstí neublížilo. Postupem času se z ní stává jedna z nejpřátelštějších ouessantek, společně s Cynamonkou je hlavní vítačkou návštěv – zejména těch, které s sebou přinesou nějaké lahůdky ;)

Ďasík (*2020)
Mladý beránek z Drnova. Z našich ouessanstkých beránků je vůči lidem nejdůvěřivější a nejsnáze se s ním můžete spřátelit.

Očko (Jednoočka)
Další drnovská černá ovečka, z dálky dobře poznatelná podle bílého nosu, slepého pravého oka a dredů (které už jsou pryč). Asi to už nebude žádná mladice, to nám ale nevadí. Její jedinečný vzhled a přátelská, něžná povaha z ní udělaly rychle naši oblíbenkyni.

Sobinka
Další drnovanka. Bílé tělo a stříbrná, poněkud sobí hlavička, která jí dala jméno. Spolu s naše Cynamonkou největší ouessantka. Zpočátku se lidem vyhýbala, dnes už se s námi přátelí, i když s lehkým odstupem.
Adopce: Radek Vaant

Sněženka
Konečně ovce, co vypadá jako ovce. I navzdory „(ne)správné“ barvě ji zbytek drnovských bere za svou. Správně bílá a chundelatá, ale od Vlnky ji rozpoznáme. Tahle je mnohem subtilnější a taky ještě nepochytila drzost, kterou se naše starší ovce projevují.

Cynamonka
Krásná, velká skořicovo-kakaová ovečka, nejspíš maminka některého z naší čtveřice skořicových jehňat. Po první zimě u nás se velmi rychle zabydlela a stala se nejpřátelštější a nejmazlivější ovcí. Spolu s Vopírkou je teď naší hlavní vítačkou návštěv a miláčkem dětí.

(*jaro 2020)
Jedna z trojky mrňavých, skořicových jehniček, taktéž z Drnova, které máme pořádný problém mezi sebou rozeznat. Jedná se ale o neodolatelné mrňousky, připomínající spíš plyšáky do postele, než ovce.

(*jaro 2020)
Další z nerozpoznatelné trojky jehniček.

(*jaro 2020)
Poslední skořička.

Barvínek (*2.3. 2021)
Začátkem března se Pepině narodila okouzlující dvojice jehňátek. Krásně pestrý beránek dostal jméno Barvínek a my si užíváme ovečky, kterou rozpoznáme zdálky a bez přemýšlení. Trochu míň si už užíváme jeho nezkrotné a plaché povahy, která nám při převozech dává zabrat.

Papučka (*2.3. 2021)
Barvínkova sestra je taky speciální, pro změnu sytě černá s bílým ocáskem a jednou ponožkou. Další jedinečná ovečka, další mladá plášule, která se bojí lidí.
Adopce: Jan Vocelka

Dart (*3.3. 2021)
Vlnčin jedináček. Ačkoli je mu už přes půl roku, je to oproti ostatním jehňatům neskutečný mamánek. Kdykoli máme ovce odchytit, můžeme si být jisti, že tenhle trouba bude přelepený na Vlnce a pokud možno schovaný za její mohutnou postavou.

Sobík (*22.3. 2021)
Sobince se se narodil jedinečný jedináček. Krásná rezavobílá barva ho dělá nepřehlédnutelným.

Duc (* 26. 3. 2021)
Jeden z Cynamončiných beránčích dvojčat. Brácha jel vypásat louky v Radiměři u našich přátel z ČSOP Arion. Jméno mu přinesla příhoda, když už byl naložený ve vozíku a zničeho nic se rozhodl proskočit skrze plachtu ven. Bohužel, před vozíkem zrovna stála ohnutá Johča, upínající plachtu, která si užila takové „berany duc“ přímo do čela, že z toho skončila složená na zemi :)

Tulačka (* 9.5. 2021)
Libušina dcerka, která nám dala sakra zabrat. Tahle plachá a přihloupá ovečka nám při odvozu stáda z Adamců utekla a navzdory všem snahám se nám ji už nepovedlo chytit a nalákat zpět ke stádu. Nešťastně jsme se smířili s její ztrátou a čas od času jsme smutně a s výčitkami vzpomínali na tuhle ztracenou jehničku. Jaká byla ale naše radost, když nám v září zavolal kolega ovčák, který zrovna pásl u Adamců, že se mu ke stádu přimotala naše ztracenkyně. Tak jsme si ji převzali a už je zase se stádem i se svojí mámou!

Černucha (*10.5. 2021)
Celočerná jehnička, která se v létě narodila Drnce. Malá, plachá, těžko chytitelná potvůrka.

Alfons
Kamerunský kozel, nebo spíše „hňup“, který k nám se svými konkubínami přicestoval z ČSOP JARO a předtím ještě z ČSOP Třesina. Tak snad u nás jejich putování po Česku ustane a budou cestovat už jen mezi našimi lokalitami. Doufáme, že se jejich kozovitost bude projevovat při spásání náletových dřevin a nikoli ve snahách o útěk.

Vopírka
Nejvíce vzhledově „typická“ kamerunka, ze všech našich koz nejpřátelštější a nejnenažranější. Pokud přinesete pamlsky, nemusíte se bát, že by vám nedovolila se pomazlit :)
Pokřtili ji Gabčini synové po jejím oblíbeném stylu odpočinku, kdy si zadek opřela o nádrž s vodou a slastně odpadla i podle toho, že na každého hned skáče a dožaduje se pamlsků :)

Maggie
Karamelově hnědá, poněkud odtažitá kráska, její jméno nám řekli kolegové z Pražské Pastviny, přes kterou taky prošla. Postupem času se u nás stává přátelštější. Na vítací Vopírku nemá, ale když někdo přijde, ráda ho přátelsky zkontroluje.

Pepa
V zimě 2022 jsme narazili na inzerát Ahoz Na Kopečku z.s., který akutně hledal domov partě koz a kastrovaných kozlíků. Společně s ČSOP Arion jsme se rozhodli jim pomoci a rozdělili jsme se o ně. Tak u nás přistála tahle krásná trojice. Pepa je pěknej zmetek a momentálně nám dělá největší starosti. Při prvním převozu se totiž ukázalo, že ohradník pro něj není žádnu překážkou a když se nechce chytit, lehce se přes něj přenese. Navíc je ze všech koz nejvíc nedůvěřivý a obezřetný, takže je s ním spousta práce. Snad tyhle odchytové problémy vyřešíme a nebudeme nuceni mu hledat nový domov.

Běta
V zimě 2022 jsme narazili na inzerát Ahoz Na Kopečku z.s., který akutně hledal domov partě koz a kastrovaných kozlíků. Společně s ČSOP Arion jsme se rozhodli jim pomoci a rozdělili jsme se o ně. Tak u nás přistála tahle krásná trojice.

Dáša
zimě 2022 jsme narazili na inzerát Ahoz Na Kopečku z.s., který akutně hledal domov partě koz a kastrovaných kozlíků. Společně s ČSOP Arion jsme se rozhodli jim pomoci a rozdělili jsme se o ně. Tak u nás přistála tahle krásná trojice.