Adopce oveček

Naše stádo tvoří (převážně bývalými majiteli nechtěné) ovce kamerunské a ouessantské, které jsou nejvhodnější pro ochranářské účely (zejména tím, že jsou nejméně vybíravé a kamerunky navíc nepotřebují stříhat). Od roku 2021 máme i několik koz. Adopce jedné ovečky na rok stojí 3000 Kč.

Svým příspěvkem pomůžete pečovat o lokality co možná nejvíc přirozeným a jemným způsobem, který prospívá nejen místu samotnému, ale i spoustě hmyzu a ptáků v ní.

Adopce může být anonymní, stejně tak ale zde rádi uvedeme jméno vás nebo vaší firmy. Rádi se s vámi na detailech domluvíme na našem mailu csopmorava@gmail.com.

Pepina
Přátelská, typicky kamerunská kamerunka s výraznými černými znaky. Zasloužilá máma.

Rézi
Mazlivá a přátelská ovečka našeho zakladatelského stáda.

Krówka
Nejplašší ze všech holek, které jsme dostali od ČSOP JARO Jaroměř. Pamlsek si už občas vezme, ale o mazlení s lidmi moc nestojí.

Kudrnka a Vlnka
Dvojice křížených kamerunek, odebraných jejich majiteli pro týrání. Prvně se nás bály a držely si odstup, dnes jsou holky nejmazlivějšími a skoro nejvlezlejšími ovcemi ze stáda.

Ťulda (*jaro 2020)
Jeden z letošních skopečků. Poznat jde podle miniaturních růžků na vršku hlavy a zvláštního „ksichtíku“.

Lada (*jaro 2020)
Mladá jehnička s bílou hvězdou na hlavě.

Růžek (*jaro 2020)
Jediné z jehňat, kterému vyrostly opravdové rohy. Ty se ukazují jako více než praktické vždy, když zvířata chytáme a převážíme na novou lokalitu. S postupujícím časem se Růžek stává nebojácnějším a už si občas dojde i pro kus pečiva.

Johanka „Aktivistka“ (*2013?)
Už sedmiletá kamerunka, pojmenovaná předchozím majitelem. Přízvisko dodal při odlovu, kterému byla přítomná naše lidská Johča aktivistka, čímžpádem se tato ovce stala okamžitě její oblíbenkyní. To je fajn, jen málokdo totiž má dost trpělivosti na její drzosti, věčné žebrání o kus rohlíku a ostrá kopýtka zapíchnutá v břiše.
Adopce: Marie Šebelová

Bonifác (*jaro 2020)
Mladý skopeček a syn Johanky, kterou jsme k němu dostali vlastně návdavkem. Narozdíl od mámy si zatím od lidí drží odstup. Jeho tátou byl ouessant, takže se v něm potkaly barvy kamerunky s ovčí vlnou, která ale bude asi pravidelně vylínávat.

Drnka
Koncem září k nám z dalekého Drnova na Lounsku přijelo stádo oveček, dříve používaných na výcvik ovčáckých psů. Jejich vyhlídky byly smutné, měly skončit v mrazáku, ale majitelka nám je nakonec darovala, aby dožily na pastvě a ještě přitom chránily vzácné druhy.
Veliký výběh plný trávy si náležitě užívají a postupně si k nám začínají budovat důvěru.
Zajímavé je, že máme hlavně ty černé, bílé aby jeden pohledal. Že by to svědčilo o statutu ochranářů u nás? ;)

Teta
ovečka, která měla první zimu u nás krizi a museli jsme ji tahat hrobníkovi z lopaty. Boj to byl těžký, ale nakonec to nevzdala a dala se zase dokupy a stala se „Nesmrtelnou tetou“.

Kazi
Nejmenší z černých jehniček, nerada se fotí a tak byl oříšek ji vůbec zaznamenat jinak, než jako černou skvrnu.

Libuše
Jedna z černých ovcí, které jsme měli trable od sebe rozpoznat. Po pojmenování Tety se jména pro zbylé dvě bezejmenné holky nabídly samy :)

Růženka
Přátelská ovečka s malými růžky.

Čert
Malý černý beránek, ale o to rohatější. Při převozu k nám asi upadl a ostatní ovce ho dost podupaly. Ani zvednout se pořádně nemohl a na pastvinu jsme ho musely donést. Dost jsme se o něj bály, ale po pár hodinách pokulhávání se dal dokupy a už je v naprostém pořádku.

Ďasík (*2020)
Mladý beránek z Drnova. Z našich ouessanstkých beránků je vůči lidem nejdůvěřivější a nejsnáze se s ním můžete spřátelit.

Očko (Jednoočka)
Další drnovská černá ovečka, z dálky dobře poznatelná podle bílého nosu, slepého pravého oka a dredů (které na jaře půjdou dolů). Asi to už nebude žádná mladice, to nám ale nevadí. Její jedinečný vzhled a přátelská, něžná povaha z ní udělaly rychle naši oblíbenkyni.

Sobinka
Další drnovanka. Bílé tělo a stříbrná, poněkud sobí hlavička, která jí dala jméno. Spolu s naše Cynamonkou největší ouessantka. Zpočátku se lidem vyhýbala, dnes už se s námi přátelí, i když s lehkým odstupem.
Adopce: Radek Vaant

Sněženka
Konečně ovce, co vypadá jako ovce. I navzdory „(ne)správné“ barvě ji zbytek drnovských bere za svou. Správně bílá a chundelatá, ale od Vlnky ji rozpoznáme. Tahle je mnohem subtilnější a taky ještě nepochytila drzost, kterou se naše starší ovce projevují.

Cynamonka
Krásná, velká skořicovo-kakaová ovečka, nejspíš maminka některého z naší čtveřice skořicových jehňat. Po první zimě u nás se velmi rychle zabydlela a stala se nejpřátelštější a nejmazlivější ovcí. Spolu s Johankou a Vopírkou je teď naší hlavní vítačkou návštěv.

(*jaro 2020)
Jedna z trojky mrňavých, skořicových jehniček, taktéž z Drnova, které máme pořádný problém mezi sebou rozeznat. Jedná se ale o neodolatelné mrňousky, připomínající spíš plyšáky do postele, než ovce.

(*jaro 2020)
Další z nerozpoznatelné trojky jehniček.

(*jaro 2020)
Poslední skořička.

Barvínek (*2.3. 2021)
Začátkem března se Pepině narodila okouzlující dvojice jehňátek. Krásně pestrý beránek dostal jméno Barvínek a my si užíváme ovečky, kterou rozpoznáme zdálky a bez přemýšlení

Papučka (*2.3. 2021)
Barvínkova sestra je taky speciální, pro změnu sytě černá s bílým ocáskem a jednou ponožkou. Další jedinečná ovečka.

Dart (*3.3. 2021)
Vlnčin jedináček. Ačkoli je mu už přes půl roku, je to oproti ostatním jehňatům neskutečný mamánek. Kdykoli máme ovce odchytit, můžeme si být jisti, že tenhle trouba bude přelepený na Vlnce a pokud možno schovaný za její mohutnou postavou.

Sobík (*22.3. 2021)
Sobince se se narodil jedinečný jedináček. Krásná rezavobílá barva ho dělá nepřehlédnutelným.

(* 26. 3. 2021)
Jeden z Cynamončiných beránčích dvojčat. Brácha jel vypásat louky v Radiměři, u našich přátel z ČSOP Arion

Černucha (*10.5. 2021)
Celočerná jehnička, která se v létě narodila Drnce.

(*4.8. 2021)
Velké překvapení léta – docela dlouho po Evženově odjezdu se nám na pastvině najednou zjevilo krásné jehňátko, syn od Sněženky. Ukázalo se, že Evžen si dokázal poradit i navzdory antikoncepční roušce a nechal nám tu na památku obzvláště krásného klučinu.

Alfons
Kamerunský kozel, nebo spíše „hňup“, který k nám se svými konkubínami přicestoval z ČSOP JARO a předtím ještě z ČSOP Třesina. Tak snad u nás jejich putování po Česku ustane a budou cestovat už jen mezi našimi lokalitami. Doufáme, že se jejich kozovitost bude projevovat při spásání náletových dřevin a nikoli ve snahách o útěk.

Vopírka
Nejvíce vzhledově „typická“ kamerunka, ze všech našich koz nejpřátelštější a nejnenažranější. Pokud přinesete pamlsky, nemusíte se bát, že by vám nedovolila se pomazlit :)
Pokřtili ji Gabčini synové po jejím oblíbeném stylu odpočinku, kdy si zadek opřela o nádrž s vodou a slastně odpadla :)

Maggie
Karamelově hnědá, poněkud odtažitá kráska, její jméno nám řekli kolegové z Pražské Pastviny, přes kterou taky prošla.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat